top of page

«ДЛЯ НАС ЦЕ ВИЗНАЧНА ПОДІЯ І ВОДНОЧАС – СЛАВЕТНИЙ РУБІЖ»

У минулому виході газети «Братство Богуна» ми повідомляли про те, що 1 жовтня 2023-го року Перша окрема бригада спеціального призначення ім. Івана Богуна отримала свій бойовий прапор. В урочистій обстановці відзначення Дня захисників і захисниць України, на території Національного історико – архітектурного музею «Київська фортеця» командиру бригади полковнику Олегу Умінському бойове знамено вручив Президент України Володимир Зеленський.


Сьогодні полковник О.Ф.Умінський – наш співрозмовник, який розповідає про півторарічний період історії та бойового шляху бригади, який розпочався від 4 березня 2023-го року.


-Отже , пане полковнику, Перша окрема бригада спеціального призначення імені Івана Богуна 1 жовтня стала ще одним підрозділом ЗСУ, який привселюдно, в урочистій обстановці отримав з рук керівника держави бойовий прапор, як символ честі, доблесті та слави. В Україні поки що мало інформації про бойові частини, які обороняють нашу землю і водночас розпочинають очищати територію нашої держави від агресора. Тому перше питання до вас стосуватиметься початків та першовитоків історії бригади імені Івана Богуна.


-Якщо коротко і лаконічно, то все розпочалося із Директиви Головнокомандувача Збройних Сил України від 4 березня 2022-го року, яка стосувалася конкретних кроків якнайшвидшої розбудови ЗСУ в 2022-му році. Одним із пунктів цього документу було передбачено утворення Першої окремої бригади спеціального призначення, формування якої мало розпочатися на базі Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Командиром бригади було призначено мене і мені, звісно ж, було доручено займатися більшістю питань у ході створення усіх її підрозділів.


- В умовах воєнного часу про командирів бригад ЗСУ загалом відомо дуже небагато. Тому було б цікаво почути про основні віхи вашого життєвого шляху перед тим, як у вашому житті з’явилася така почесна, і дуже відповідальна посада?


-Я – корінний житомирянин і народився у місті над Тетеревом у 1971-му році. З дитинства мріяв про військову професію і в 1993-му році отримав погони лейтенанта після навчання у військовому училищі. Тоді ж, знову ж таки, у Житомирі, розпочав службу на командирських посадах у 95-му навчальному центрі аеромобільних військ України. Пізніше на базі Центру була створена тепер усім відома 95-а окрема десантно-штурмова бригада ЗСУ. Під час служби у її рядах брав участь у миротворчих операціях на території колишньої Федеративної республіки Югославії у 1999-му році, а згодом, у 2003/2004 роках – на території Іракської республіки. У 2005-му році звільнився із рядів ЗСУ.


Тоді ж взяв участь у створенні громадської організації «КУПОЛ», що об’єднала військовослужбовців-ветеранів десантних військ, які довірили мені бути її головою. Далі свої «університети» на ниві громадської роботи проходив у складі Громадської ради при Житомирській обласній державній адміністрації. Із 2010-го по 2013-й рік очолював Громадську раду і одночасно навчався в Національній Академії державного управління, диплом якої отримав у 2014-му році. Із 2013 по 2022-й рік - завідувач Житомирського відділення Київського Науково-Дослідного інституту судових експертиз, а з 24 лютого 2022 року разом зі своїми побратимами із «Куполу» пішли добровольцями на захист України. А вже 4-го березня був призначений командиром нашої бригади і приступив до її формування.


- Чимало підрозділів ЗСУ нині носять імена славних полководців, героїв –лицарів визвольної боротьби українського народу. Ваша бригада удостоєна честі носити ім’я Івана Богуна. Як це сталося?


-Переконаний у тому, що носити ім’я Івана Богуна прагнули б багато підрозділів ЗСУ, які шанують і знають справді звитяжну історію нашої національно-визвольної боротьби і людей, які стояли біля витоків традицій українського війська та української державності. Бути богунцем, то велика честь, яку ми сьогодні примножуємо нашою ратною працею у боротьбі з ненависним агресором. А пропозиція назвати бригаду іменем Івана Богуна була висловлена мною під час співбесіди із Головнокомандуючим ЗСУ генералом Валерієм Залужним, яку він тут же погодив і затвердив. Практично одразу ж було розроблено шеврон і Положення про присвоєння імені Івана Богуна Першій окремій бригаді спеціального призначення.


-Отже, бойовий шлях бригади імені Івана Богуна розпочався одразу ж після початку процесу її формування. Тобто у березні минулого року?


-Ми формувалися, як кажуть, на марші і вже 13 березня 2022-го року підрозділи нашого 1-го батальйону спеціального призначення виконували бойове завдання поблизу Високопілля, що на Херсонщині. При цьому бригада починає формувати свій 3-й батальйон, а 2-й окремий батальйон спецпризначення із 23 березня 2022-го року висунувся для виконання бойових завдань в ОУВ «Сіверськ». Ще за тиждень воїни – богунці цього підрозділу відзначилися у ході визволення сіл Шестовиця, Мажугівка, Андріївка, Червоне, Дніпровське у Чернігівській області. У травні бойові завдання виконували бійці 1-го окремого батальйону спецпризначення, які визволяли село Миколаївку на Херсонщині. Із 1 червня у складі нашої бригади з’являється батальйон матеріально – технічного забезпечення, а 24 серпня склад Першої окремої бригади спеціального призначення поповнився гаубично – самохідним артилерійським дивізіоном.


-Це якраз той артилерійський підрозділ, який має на озброєнні славнозвісні українські самохідні артустановки « Богдана» 155-міліметрового калібру?


-Саме так. Слід зауважити, що якраз воїни нашої бригади допомогли колективу одного із оборонних підприємств зберегти щойно створену для серійного виробництва самохідно-артилерійську установку «Богдана». І коли «Богдана» стала надходити до підрозділів ЗСУ , то перший гаубично- самохідний артдивізіон із «Богдан» був створений якраз у складі богунської бригади. Тут же САУ «Богдана» продемонструвала свою могутню силу під час операції з визволення острова Зміїний, а потім і під час наступу під Херсоном, коли «Богдани» завдали значних ушкоджень по Антонівському мосту. І сьогодні наші воїни-артилеристи наводять жах на позиціях ворога своїми влучними вогневими враженнями.


-Рівно рік тому Перша окрема бригада спеціального призначення ім. Івана Богуна була у складі ударного угрупування ЗСУ, яке за три тижні буквально змело оборонні позиції рашистів і визволило фактично всю територію Харківської області.


- Зрозуміло, вирішити подібне завдання було доручено підрозділам із навичками проведення блискавичних штурмових операцій. Начебто знамениті російські укріплення із помпезними назвами «москва» і «пітєр», які вважалися непідступними, протрималися під ударами наших підрозділів всього лише три дні. Далі воїни нашої бригади визволяли селища Щурівку,Нову Гусарівку,Байрак, Вільхуватку, міста Балаклію та Куп’янськ. Ще за два тижні один із підрозділів нашої бригади брав участь у штурмі та визволенні села Білогорівки. Із грудня 2022-го року частини та підрозділи Першої окремої бригади спецпризначення виконували завдання у районі селища Красна Гора в Донецькій області та села Червонопопівка Луганської області. Під час загострення ситуації навколо міста Кривий Ріг саме підрозділи нашої бригади вдало протидіяли ворожому наступу на місто. Громадськість міста, висловлюючи вдячність нашим воїнам, висловила ініціативу перейменувати парк імені Суворова в честь Першої окремої бригади спеціального призначення імені Івана Богуна. Під час масштабної операції ЗСУ із визволення Херсонщини воїни-богунці відзначилися у боях за населені пункти Бериславського району. Мешканці сіл Іванівка,Трудолюбівка, Високопілля, Тополине, Зміївка, Шляхове, Нововознесенське, Дудчани, Кочкарівка, Новогригорівка, Трифонівка та інших сіл району (всього 33 населених пункти Бериславського району) і досі згадують із вдячністю якраз підрозділи визволителів із бригади імені Івана Богуна.


-1 жовтня 2023-го року бригада імені Богуна отримувала із рук Президента України свій бойовий

прапор. Як це було і якою була реакція особового складу бригади на таку подію?

- Урочистості з нагоди вручення бойових знамен проходили на очах усієї України. Телебачення у режимі прямого ефіру демонструвало цю подію фактично для усього світу, бо сьогодні справді увесь світ уважно стежить за подіями в Україні. Щодо самої церемонії вручення бойового знамена бригади, то мені випала честь отримати його із рук верховного Головнокомандувача Володимира Зеленського. Далі знамено бригади і його командира супроводжувала почесна група прапороносців із числа військовослужбовці нашої бригади. Зрозуміло, що той день насправді виявився для нашої бригади подвійним святом. Уявіть собі, за час від березня 2022-го року понад двісті воїнів Першої окремої бригади спецпризначення ім. Івана Богуна були відзначені високими державними нагородами. І сам факт вручення бригаді бойового прапору став потужною колективною нагородою для кожного, хто носить шеврон із емблемою воїна-богунця. До всього хочу зауважити, що ця подія мала неабиякий вплив на всю спільноту богунців, яка нині об’єднує підрозділи нашої бригади із колективом вихованців та педагогів Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Ми видаємо газету «Братство Богуна», створили і насичуємо інформативними матеріалами наш Інтернет-сайт, маємо власний Telegram- канал і сторінку у мережі Facebook. Ми дуже серйозно, на рівні наукових підходів, ставимося до процесу відродження найславетніших традицій українського війська. Ми вперто і завзято боремося за повне визволення нашої української землі з-під окупації ненависного, підлого і підступного ворога. Але ми впевнені, переконані і свято віримо у нашу Перемогу. Тож, Слава Україні! І, смерть ворогам!

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page