top of page

Бойові можливості іранських БпЛА, які закуплені та заплановані до експлуатації збройними силами рф

Відомо, що у січні 2021 року у центральній частині Ірану відбулися великі навчання Повітряно-Космічних Сил корпусу вартових ісламської революції (далі – ПКС КВІР) “Великий Пророк 15” (Payambar-e Azam) з масовим використанням дронів і баражуючих боєприпасів.


На першому етапі дрони-камікадзе знищили ППО умовного противника, після чого було завдано масованого удару по цілях балістичними ракетами (далі – БР), у тому числі БР Zolfaghar (дальність до 700 км) i БР Dezful (до 1000 км) та ударними дронами Shahed-129 (кожний з 4 керованими ракетами Sadid на борту). В кінці травня 2022 року в мережі “Інтернет” з’явилася інформація про те, що росія планує отримати від Ірану безпілотні літальні апарати (далі – БпЛА) ймовірно для використання у війні проти України.


Так, зокрема, у матеріалі CNN з посиланням на радника президента США з національної безпеки Джейкоба Саллівана зазначається, що російська делегація відвідувала Іран для огляду ударних дронів. Завдяки супутниковим знімками, опублікованим інформаційним агентством CNN (рис.1), стало відомо, що під час одного з таких візитів на аеродром “Кашан” на півдні від Тегерана росіянам демонстрували щонайменше два типи БпЛА – “Shahed-191” (Шахід-191) і “Shahed-129” (Шахід-129).Рисунок 1 – Супутниковий знімок майданчика з БПЛА “Shahed-191” (Шахід-191) та “Shahed-129” (Шахід-129) опублікований CNN
Також, є інформація щодо навчання протягом липня 2022 року екіпажів БпЛА російської федерації на комплекси Шахід-129 та Шахід-191 і відправки зазначених комплексів до росії для участі в російсько-українській війні через Каспійське море. (інформація з відкритих джерел, не підтверджена).


Зміст спостереження.

Західні ЗМІ в цілому сходяться в думці щодо можливих поставок Іраном росії наступних типів БпЛА, а саме: “Shahed-191”,“Shahed-129”, “Mohajer-6”, “Mohajer-4” та БпЛА-камікадзе “Shahed 136”. Розглянемо детальніше кожен з них:


2.1. БпЛА “Shahed-129” (Шахід 129)


Рисунок 2 – Зовнішній вигляд БпЛА “Shahed-129” (Шахід-191)

БпЛА “Shahed 129” (Шахід 129) – іранський одномоторний середньовисотний ударний безпілотний літальний апарат, розроблений компанією Shahed Aviation Industries в 2012 році для ПКС КВІР, здатний виконувати бойові та розвідувальні місії.


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 1.

Виходячи з аналізу інформації отриманої з відкритих джерел щодо тактико-технічних характеристик БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129) - це одномоторний гвинтовий БпЛА з вузьким циліндричним фюзеляжем, діаметром приблизно 65-75 см, оснащений електронно-оптичним та інфрачервоним датчиком, лазерним далекоміром для виконання місій вдень та вночі, передачі відеоданих в режимі реального часу.

Час польоту близько 24 годин. Оснащений авіаційним двигуном Rotax 914. Є підвіски для 4 - 8 боєприпасів, у тому числі керованим боєприпасом “Sadid-345”.

Заявлена дальність польоту становить 1700 км. Він подібний за розміром, формою та принципами застосування до американського MQ-1 “Predator” та MQ-9 “Reaper” і вважається одним із найефективніших БпЛА на іранському озброєнні.


2.1.1. Сильні сторони БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129)


Завдяки електронно-оптичній камері БпЛА може проводити повітряну розвідку на відстані від 60 до 80 км (в ідеальних погодних умовах). Оптикоелектронні комплекси повітряної розвідки БпЛА забезпечують формування зображення районів та об’єктів в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високою ступеню деталізації.


Під час одного бойового вильоту “Shahed-129” (Шахід-129) може вразити від 4-х до 8-ми цілей (в залежності від модифікації), атакуючи їх як одночасно, так і послідовно. Має можливість автоматичного повернення на оперативний аеродром (точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи.


2.1.2. Слабкі сторони БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129)

БпЛА “Shahed-129” (Шахід 129) за значенням своєї ефективної поверхні розсіювання є достатньо помітним об’єктом для виявлення і супроводження його радіолокаційними засобами ППО. Також слід зазначити, що невелика швидкість польоту (до 150 км/год) не дає технічних можливостей здійснити протиракетний маневр.


Відсутність системи попередження на пункті управління про пуски зенітних керованих ракет не дає можливості оператору вчасно вивести БпЛА з-під удару. Метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, також суттєво впливають на якість виконання бойових завдань БпЛА “Shahed-129” (дальність ведення оптичної розвідки у складних метеорологічних умовах від 15 до 20 км).


Крім того, існує велика вірогідність того що даний БпЛА непристосований до використання в зимових умовах (складних метеорологічних умовах: мокрий сніг з дощем, сильна туманність) та відсутня системи захисту від обледеніння (налипання мокрого снігу), так як ніколи не використовувався в помірно-континентальній частині земної кулі, а лише в південних широтах.


Безпосередньо керування БпЛА Shahed-129 за повідомленнями іранських державних ЗМІ можливе лише в радіусі 200 км (дальність стійкого сигналу з пункту управління), заявлені 3400 км може пролетіти лише на автопілоті, що унеможливлює його використання, як ударного БпЛА.


Довідково. Американські аналітики припускають що на даний час час Іран має не більше 30 одиниць БпЛА Shahed-129. До того ж виробничі потужності Ірану дозволяють виготовляти не більше 3 (трьох) БпЛА даного типу на рік.


2.2. БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)


Рисунок 3 – Зовнішній вигляд БпЛА “Shahed-191”


БпЛА “Shahed-191” є дещо зменшеною копією американського дрона RQ-170 Sentinel і також побудований за схемою “літаюче крило”.

Перший політ здійснив у 2014 році. За інформацією іранських ЗМІ, у якості силової установки на ньому встановлено турбореактивний двигун, який розганяє дрон до 275 км/год та забезпечує автономність близько 4,5 годин польоту на дальності до 500 кілометрів та висоті до 7500 метрів.


БпЛА може бути озброєний двома керованими бомбами з осколковими бойовими частинами “Sadid-342”, які розміщуються у внутрішніх відсіках. Зліт здійснюється з автомобіля, який має на даху спеціальні кріплення (швидкість розгону автомобіля по злітнопосадковій смузі не відома).


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 2

Довідково: варто зазначити, що існує також дрон Shahed-181, що має ідентичний планер і відрізняється від “Shahed-191” лише встановленим поршневим двигуном, іншою конструкцією повітрозабірника та відсіку для зброї.


2.2.1. Сильні сторони БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)


Можливість проведення повітряної розвідки на відстані від 60 до 80 км (в залежності від погодних умов) в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високою ступеню деталізації.

Під час одного бойового вильоту “Shahed-191” (Шахід-191) може вразити 2 цілі. Має можливість автоматичного повернення на оперативний аеродром (в точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи.


2.2.2. Слабкі сторони БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)


БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191) за значенням своєї ефективної поверхні розсіювання є достатньо помітним об’єктом для виявлення, супроводження та знищення його засобами ППО. Складні метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, суттєво впливають на якість виконання бойових завдань БпЛА “Shahed-191” щодо ведення розвідки та вогневого ураження та знижують його ефективність (визначена виробником дальність ведення оптичної розвідки від 60 до 80 км з урахуванням складних метеорологічних умов не перевищать від 15 до 20 км).


Довідково: Попри те, що БпЛА серії “Шахід” анонсовані як “невидимки”, їх кілька разів збивали у Сирії ВПС Ізраїлю. Командувач ВПС Ізраїлю Томер Бар зазначив, що вони досить просунуті і близькі до західних зразків.


2.3. БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6)

Рисунок 4 – Зовнішній вигляд БпЛА “Mohajer-6”


Багатоцільовий БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6) призначений для проведення розвідки, спостереження, рекогносцировки та вогневого ураження. Здатен нести до чотирьох високоточних боєприпасів.


Початок виробництва даного БпЛА припадає на 2017 рік. “Mohajer-6” (Мохаджер-6) має фіксоване трьохопорне шасі, яке прибирається після зльоту, комплекс забезпечує автоматичний зліт та посадку. Має максимальну злітну вагу 600 кг, корисне навантаження 100 кг і дальність польоту 200 км. Він має максимальну швидкість 200 км/год, тривалість польоту 12 годин і максимальну висоту польоту 5400 м.


БпЛА оснащений камерою з мультиспектральним сенсором, лазерним далекоміром, двома підвісками, по одній під кожним крилом, кожна з яких може нести одну ракету Qaem TV/IR з наведенням або одну ракету Almas. В іншій модифікації дрон має 4 підвіски, по 2 під кожним крилом, що несуть ракети того ж типу.


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 3.

Довідково: За непідтвердженою інформацією з іранських джерел відомо що БпЛА, також може нести модулі радіоперешкод для ведення радіоелектронної боротьби.


2.3.1. Сильні сторони БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6)


Можливість проведення повітряної розвідки в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високим ступенем деталізації. Під час одного бойового вильоту “Mohajer-6” (Мохаджер-6) може вразити від 2 до 4 цілей;


Має можливість автоматичного повернення в точку зльоту у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи. Має можливість ведення РЕБ; Здатний нести керовані ракети Almas (ракета класу “повітря-повітря”) або Qaem TV/IR (лазерні, інфрачервоні або оптичні головки самонаведення (далі – ГСН), котрі здатні вражати літальні апарати та рухомі цілі.


2.3.2. Слабкі сторони БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6):


Виходячи з його розмірів БпЛА є достатньо помітним об’єктом для виявлення, супроводження та знищення його засобами ППО. Метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, також суттєво впливають на якість виконання бойових завдань щодо ведення розвідки та вогневого ураження.

Крім того, як і попередні БпЛА “Mohajer-6” (Мохаджер-6) непристосований до використання в зимових умовах та немає системи захисту від обледеніння, так як використовувався лише в південних широтах. Низька крейсерська швидкість (150 км/год) даного БпЛА в сукупності з великими габаритами та висотою польоту роблять його легкою мішенню для засобів ППО, включно з ПЗРК.2.4. БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4)Рисунок 5 – Зовнішній вигляд БпЛА “Mohajer-4


БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4) призначений для проведення розвідки, спостереження, рекогносцировки та вогневого ураження. Здатен нести до двох некерованих боєприпасів (ракети “Hydra 2”) (інформація у відкритих джерелах відсутня).


“Mohajer-4” (Мохаджер-4) має систему наведення і управління Hyarat 3, що використовує GPS навігацію. Як правило виконує політ по попередньо запрограмованій траєкторії, але оператор може вносити зміни в програму під час польоту по радіоканалу.


Має фіксовану передню камеру для навігації та (або) направлену вниз камеру для ведення аерофотозйомки.


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 4.

Довідково: За непідтвердженою інформацією з іранських джерел відомо що БпЛА, також може використовуватись для ретрансляції радіозв’язку та ведення РЕБ.


2.4.1. Сильні сторони БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4)


Можливість проведення повітряної розвідки в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний). Під час одного бойового вильоту “Mohajer-4” (Мохаджер-4) може вразити до 2-х цілей. Має можливість автоматичного повернення на оперативний аеродром (в точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи. Має можливість ведення РЕБ та ретрансляції зв’язку.


2.4.2. Слабкі сторони БпЛА “Mohajer-4” (Мохаджер-4)


Виходячи з його розмірів БпЛА є помітним об’єктом для виявлення, супроводження та знищення його засобами ППО. Непристосований до використання в несприятливих погодніх умовах (дощ, сніг, туман тощо). Низька крейсерська швидкість даного БпЛА в сукупності з великими габаритами та висотою польоту роблять його легкою мішенню для засобів ППО, включно з ПЗРК. Невеликий бойовий радіус.


2.5. БпЛА “камікадзе” “Shahed 136” (Шахід 136)


Рисунок 6 – Зовнішній вигляд БпЛА “камікадзе” “Shahed 136”


БпЛА “камікадзе” “Shahed-136” (Шахід-136) – іранський БпЛА (баражуючий боєприпас), призначений для ураження наземних стаціонарних об’єктів шляхом наведення та контактного підриву бойової частини БпЛА. Може запускатись залпом з мобільних пускових установок, замаскованих під кузов самоскида, кожна з яких може одночасно запускати до 5 БпЛА.

УВАГА! Вважається не високоточною зброєю.


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 5

2.5.1. Сильні сторони БпЛА “Shahed-136” (Шахід-136)


Можливість ураження стаціонарних об’єктів на великих дальностях. Невеликі розміри та висока швидкість що зменшують можливості ефективної боротьби з ними засобами ППО.


2.5.2. Слабкі сторони БпЛА “Shahed 136” (Шахід 136)


Інерціальна система наведення зменшує точність влучання.


УВАГА! Чим далі знаходиться ціль тим більша похибка за рахунок зносу вітром БпЛА та впливу інших погодніх умов). Невелика бойова частина що в сукупності з невисокою точністю створює обмежені можливості щодо ураження цілей. Не може використовуватись для ураження рухомих цілей.


2.6. ТТХ та бойові можливості боєприпасів що використовуються іранськими ударними БпЛА:

2.6.1. Керована бомба “Sadid-345”


Рисунок 7 – Зовнішній вигляд керованої бомби “Sadid-345”


“Sadid-345” являє собою корегуємий боєприпас з наведенням по відео каналу. Бомба розроблена спеціально для скидання з авіаційної техніки і є основним боєприпасом для БпЛА “Shahed-129”.

Даний тип боєприпаси керується вручну оператором, та має здатність вражати цілі на відстані до 6 км від точки скидання.


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 6.


2.6.2. Керована бомба “Sadid-342”Рисунок 8 – Зовнішній вигляд керованої бомби “Sadid-342”


“Sadid-342” – це корегуємий боєприпас з наведенням по інфрачервоному, відео та тепловому каналах. Бомба використовується для скидання з авіаційної техніки у тому числі і з ударних БпЛА. Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 7.


Висновок.


Іран має на озброєнні величезний флот дронів різних типів і призначення. Тегеран може мати навіть два десятки типів дронів кількох різних версій. Тобто, він має відповідні засоби не лише для успішного вирішення тактичних завдань, а й розвитку нових концепцій повітряно-наземної і повітряно-морської битви, до якої закладається потенційна асиметрія сил і масове використання розвідувальних, розвідувально-ударних дронів, а також дронів-камікадзе (баражуючих боєприпасів).


Аналіз завдань, які вирішують існуючі ударні БпАК є ведення повітряної розвідки, та ураження окремих типів наземних об’єктів – броньованої техніки, пускових установок зенітно-ракетних комплексів (ПУ ЗРК) і радіолокаційних станцій (РЛС) системи протиповітряної оборони (ППО), малорозмірних добре захищених об'єктів, командних пунктів (КП), мобільних або рухомих малорозмірних, групових тощо. Разом з тим, деякі ударні БпАК додатково до основних завдань пристосовані для ведення РЕБ.


3. Рекомендації командирам військових частин (підрозділів) Для успішного виконання завдань протиповітряного прикриття військового об’єкта від літальних апаратів (далі – ЛА), БпЛА противника командири (начальники) всіх рівнів повинні: обладнати пост візуального і хімічного спостереження;


Довідково: Пост візуального і хімічного спостереження обладнують для забезпечення постійного спостереження за повітряною та наземною обстановкою, а також радіаційною і хімічною обстановкою в районі позиції та підступів до неї підрозділу з метою своєчасного виявлення, визначення напрямку польоту ЛА, характеристик ЛА, забезпечення цілевказання вогневим засобам та оцінки стрільби.


- розгорнути на військовому об’єкті наявні засоби пасивного виявлення ЛА;


Довідково: До пасивних засобів виявлення відносяться комплекси виявлення й пеленгування радіоелектронних засобів (РЕЗ), мобільні пеленгатори


- розгорнути на військовому об’єкті наявні засоби активного виявлення ЛА;


Довідково: До активних засобів виявлення відносяться РЛС кругового огляду такі як мобільна когерентно-імпульсна РЛС кругового огляду "Дельта", мобільна трикоординатна РЛС кругового огляду 80К6М, РЛС AN/TPQ-49A, AESA50, які поставлені ЗС України в рамках військової допомоги від США. завчасно виділяти (призначати) вогневі засоби з числа зенітних установок, та великокаліберних кулеметів, які здатні ефективно виявляти і обстрілювати малі повітряні цілі;


-облаштовувати вогневі позиції засобів ППО для огляду повітряного простору та безперешкодного ведення вогню;


Довідково: Вогневі позиції облаштовувати на пагорбах, штучних насипах, обваловках, дахах сховищ та інших будівель. Крім того для підвищення маневрених можливостей засобів ППО та швидкого нарощування ix вогню на загрозливих напрямки, можливе встановлення ЗУ-23-2 (ЗПУ-1) у кузові автомобіля, або на МТ-ЛБ.


- виділяти з особового складу охорони “бойових трійок-п’ятірок” для ведення загороджувального вогню із стрілецької зброї. При цьому здійснювати їх розподіл по номерам. Відкриття вогню здійснюється довгими чергами в послідовності за нумерацією; призначати сектори стрільби для кожного вогневого засобу ППО з враховуванням розташування потенційно-небезпечних об’єктів, населених пунктів, об’єктів військової та цивільної інфраструктури. Заборонені сектори стрільби вказувати особовому складу обслуг засобів ППО;


Довідково: Для недопущення стрільби ЗУ-23-2 (ЗПУ-l) у заборонених секторах, вогневі позиції зазначених засобів можуть додатково обладнуватись обмежувачами наведення автоматичних зенітних гармат (кулеметів) по куту місця i азимуту.


- комбінувати (за наявності) одночасне застосування ЗУ-23-2, “Стріла-10”, ПЗРК, “бойових п’ятірок”; використовувати штатні ВКК НСВТ “Утес” на базі БРЕМ для організації загороджувального вогню;


Довідково: З метою дотримання заходів безпеки на турелях кулеметів нанесення сектору стрільби


використовувати фари “Узор” і “Луна” для підсвітки цілей вночі; використовувати (за наявності) прожекторні станції для виявлення ЛА; використовувати міномети для підсвічування ЛА, що забезпечить ведення вогню по них ПЗРК, НСВТ “Утес”, ЗУ-23-2; в залежності від висоти виявлення ЛА (БпЛА) у взаємодії з підрозділами Повітряних Сил ЗС України застосовувати комплекси ППО малої дальності до 40 км (Бук-М1) або середньої дальності до 100 км (С-300); з метою утруднення або унеможливлення отримання поточних координат БпЛА та його часової i просторової прив'язки, радіоподавлення бортових приймачів супутникової навігації БПЛА GPS/GLONASS, на військовому об’єкті розгорнути передавачі перешкод БпЛА типу ”Анклав”, ”Хмара”, ”Нота”, ”Буковель” тощо;


рганізувати взаємодію з підрозділами РЕБ щодо застосування засобів перешкод бортовим РЛС;


Довідково: Для вирішення всього кола визначених бойових завдань засоби РЕБ повинні:

1) створювати прицільні за частотою і напрямку, загороджувальні за частотою квазібезперервні, імпульсні або прямошумові перешкоди у відповідь;

2) мати робочий діапазон частот - 8... 11 ГГц та 11... 18 ГГц;

3) межі роботи за азимутом - 360 град.;

4) межі роботи за кутом місця - від -10 до +50 град.;

5) час безперервної роботи - не менше 24 год;

6) час роботи на випромінювання - не менше 6 год;

- засоби перешкод авіаційним лініям УКХ радіозв'язку та передачі даних:

1) виявлення радіоліній з ФРЧ, ППРЧ, ШПС у діапазонах частот 100...450 МГц, 960...1216 МГц;

2) автоматичне визначення параметрів радіосигналів, класифікацію радіовипромінювань та селекцію джерел радіовипромінювань каналів радіоуправління БПЛА та передачі даних системи ГГГО8;

3) автоматична пеленгація джерел радіовипромінювань у діапазонах частот 100...450 МГц, 960... 1216 МГц;

4) створення прицільної за частотою перешкоди в діапазоні частот 100...450 МГц (для РЕП мереж з ФРЧ і "повільною" ППРЧ);

5) створення загороджувальної перешкоди в діапазонах частот 100...450 МГц, 960... 1216 МГц (для подавлення мереж із "швидкою" ППРЧ і ШПС).


з метою унеможливлення виконання завдань ЛА (БпЛА) з розвідки та нанесення ураження військового об’єкту з повітря здійснювати маскування військового об’єкту штатними засобами, створенням системи хибних та імітаційних позицій, застосуванням маскувальних димів i аерозолів за умови своєчасного встановлення факту застосування ЛА (БпЛА).


БпЛА виробництва Ісламської республіки Іран, які можуть використовуватись РОВ:


БпЛА_ІРАН
.pdf
Завантажити PDF • 440KBComments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page