top of page

Бойові можливості іранських БпЛА, які закуплені та заплановані до експлуатації збройними силами рф

Відомо, що у січні 2021 року у центральній частині Ірану відбулися великі навчання Повітряно-Космічних Сил корпусу вартових ісламської революції (далі – ПКС КВІР) “Великий Пророк 15” (Payambar-e Azam) з масовим використанням дронів і баражуючих боєприпасів.


На першому етапі дрони-камікадзе знищили ППО умовного противника, після чого було завдано масованого удару по цілях балістичними ракетами (далі – БР), у тому числі БР Zolfaghar (дальність до 700 км) i БР Dezful (до 1000 км) та ударними дронами Shahed-129 (кожний з 4 керованими ракетами Sadid на борту). В кінці травня 2022 року в мережі “Інтернет” з’явилася інформація про те, що росія планує отримати від Ірану безпілотні літальні апарати (далі – БпЛА) ймовірно для використання у війні проти України.


Так, зокрема, у матеріалі CNN з посиланням на радника президента США з національної безпеки Джейкоба Саллівана зазначається, що російська делегація відвідувала Іран для огляду ударних дронів. Завдяки супутниковим знімками, опублікованим інформаційним агентством CNN (рис.1), стало відомо, що під час одного з таких візитів на аеродром “Кашан” на півдні від Тегерана росіянам демонстрували щонайменше два типи БпЛА – “Shahed-191” (Шахід-191) і “Shahed-129” (Шахід-129).Рисунок 1 – Супутниковий знімок майданчика з БПЛА “Shahed-191” (Шахід-191) та “Shahed-129” (Шахід-129) опублікований CNN
Також, є інформація щодо навчання протягом липня 2022 року екіпажів БпЛА російської федерації на комплекси Шахід-129 та Шахід-191 і відправки зазначених комплексів до росії для участі в російсько-українській війні через Каспійське море. (інформація з відкритих джерел, не підтверджена).


Зміст спостереження.

Західні ЗМІ в цілому сходяться в думці щодо можливих поставок Іраном росії наступних типів БпЛА, а саме: “Shahed-191”,“Shahed-129”, “Mohajer-6”, “Mohajer-4” та БпЛА-камікадзе “Shahed 136”. Розглянемо детальніше кожен з них:


2.1. БпЛА “Shahed-129” (Шахід 129)


Рисунок 2 – Зовнішній вигляд БпЛА “Shahed-129” (Шахід-191)

БпЛА “Shahed 129” (Шахід 129) – іранський одномоторний середньовисотний ударний безпілотний літальний апарат, розроблений компанією Shahed Aviation Industries в 2012 році для ПКС КВІР, здатний виконувати бойові та розвідувальні місії.


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 1.

Виходячи з аналізу інформації отриманої з відкритих джерел щодо тактико-технічних характеристик БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129) - це одномоторний гвинтовий БпЛА з вузьким циліндричним фюзеляжем, діаметром приблизно 65-75 см, оснащений електронно-оптичним та інфрачервоним датчиком, лазерним далекоміром для виконання місій вдень та вночі, передачі відеоданих в режимі реального часу.

Час польоту близько 24 годин. Оснащений авіаційним двигуном Rotax 914. Є підвіски для 4 - 8 боєприпасів, у тому числі керованим боєприпасом “Sadid-345”.

Заявлена дальність польоту становить 1700 км. Він подібний за розміром, формою та принципами застосування до американського MQ-1 “Predator” та MQ-9 “Reaper” і вважається одним із найефективніших БпЛА на іранському озброєнні.


2.1.1. Сильні сторони БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129)


Завдяки електронно-оптичній камері БпЛА може проводити повітряну розвідку на відстані від 60 до 80 км (в ідеальних погодних умовах). Оптикоелектронні комплекси повітряної розвідки БпЛА забезпечують формування зображення районів та об’єктів в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високою ступеню деталізації.


Під час одного бойового вильоту “Shahed-129” (Шахід-129) може вразити від 4-х до 8-ми цілей (в залежності від модифікації), атакуючи їх як одночасно, так і послідовно. Має можливість автоматичного повернення на оперативний аеродром (точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи.


2.1.2. Слабкі сторони БпЛА “Shahed-129” (Шахід-129)

БпЛА “Shahed-129” (Шахід 129) за значенням своєї ефективної поверхні розсіювання є достатньо помітним об’єктом для виявлення і супроводження його радіолокаційними засобами ППО. Також слід зазначити, що невелика швидкість польоту (до 150 км/год) не дає технічних можливостей здійснити протиракетний маневр.


Відсутність системи попередження на пункті управління про пуски зенітних керованих ракет не дає можливості оператору вчасно вивести БпЛА з-під удару. Метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, також суттєво впливають на якість виконання бойових завдань БпЛА “Shahed-129” (дальність ведення оптичної розвідки у складних метеорологічних умовах від 15 до 20 км).


Крім того, існує велика вірогідність того що даний БпЛА непристосований до використання в зимових умовах (складних метеорологічних умовах: мокрий сніг з дощем, сильна туманність) та відсутня системи захисту від обледеніння (налипання мокрого снігу), так як ніколи не використовувався в помірно-континентальній частині земної кулі, а лише в південних широтах.


Безпосередньо керування БпЛА Shahed-129 за повідомленнями іранських державних ЗМІ можливе лише в радіусі 200 км (дальність стійкого сигналу з пункту управління), заявлені 3400 км може пролетіти лише на автопілоті, що унеможливлює його використання, як ударного БпЛА.


Довідково. Американські аналітики припускають що на даний час час Іран має не більше 30 одиниць БпЛА Shahed-129. До того ж виробничі потужності Ірану дозволяють виготовляти не більше 3 (трьох) БпЛА даного типу на рік.


2.2. БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)


Рисунок 3 – Зовнішній вигляд БпЛА “Shahed-191”


БпЛА “Shahed-191” є дещо зменшеною копією американського дрона RQ-170 Sentinel і також побудований за схемою “літаюче крило”.

Перший політ здійснив у 2014 році. За інформацією іранських ЗМІ, у якості силової установки на ньому встановлено турбореактивний двигун, який розганяє дрон до 275 км/год та забезпечує автономність близько 4,5 годин польоту на дальності до 500 кілометрів та висоті до 7500 метрів.


БпЛА може бути озброєний двома керованими бомбами з осколковими бойовими частинами “Sadid-342”, які розміщуються у внутрішніх відсіках. Зліт здійснюється з автомобіля, який має на даху спеціальні кріплення (швидкість розгону автомобіля по злітнопосадковій смузі не відома).


Тактико-технічні характеристики наведено в таблиці 2

Довідково: варто зазначити, що існує також дрон Shahed-181, що має ідентичний планер і відрізняється від “Shahed-191” лише встановленим поршневим двигуном, іншою конструкцією повітрозабірника та відсіку для зброї.


2.2.1. Сильні сторони БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)


Можливість проведення повітряної розвідки на відстані від 60 до 80 км (в залежності від погодних умов) в різних діапазонах спектру оптичного випромінювання (видимий, інфрачервоний) з високою ступеню деталізації.

Під час одного бойового вильоту “Shahed-191” (Шахід-191) може вразити 2 цілі. Має можливість автоматичного повернення на оперативний аеродром (в точку зльоту) у випадку втрати управління за допомогою інерціальної системи.


2.2.2. Слабкі сторони БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191)


БпЛА “Shahed-191” (Шахід-191) за значенням своєї ефективної поверхні розсіювання є достатньо помітним об’єктом для виявлення, супроводження та знищення його засобами ППО. Складні метеорологічні умови, особливо низька хмарність й туман, суттєво впливають на якість виконання бойових завдань БпЛА “Shahed-191” щодо ведення розвідки та вогневого ураження та знижують його ефективність (визначена виробником дальність ведення оптичної розвідки від 60 до 80 км з урахуванням складних метеорологічних умов не перевищать від 15 до 20 км).


Довідково: Попри те, що БпЛА серії “Шахід” анонсовані як “невидимки”, їх кілька разів збивали у Сирії ВПС Ізраїлю. Командувач ВПС Ізраїлю Томер Бар зазначив, що вони досить просунуті і близькі до західних зразків.