top of page

Війна в Україні: Київ зіткнувся зі зростанням використання газу російською армією

переклад статі від французької газети Le Monde від 23.01.2024.


Прокуратура Києва повідомляє, що з 626 нападів, перерахованих армією, підтверджено 64 випадки використання газу, в тому числі сльозогінного газу. Українська влада залишається в основному мовчазною щодо використання Москвою цього засобу на фронті. Підполковник бойової частини, котрий повернувся з фронту Бахмута, підсумував ситуацію в декількох словах: «Газ - це терор».


Тема не є насправді військовою таємницею, ані повністю табу, але рідко піднімається Україною: російська армія все частіше використовує бойові гази, заборонені законами війни та міжнародними конвенціями, на українських полі бою.


Дмитро Клименко командує батальйоном підтримки «Скеля» (Rock), Першої окремої бригади Спецпризначення ім. Івана Богуна, таким чином, відповідає за її захист від цього впливу (РХБЗ) (ядерний, радіологічний, біологічний або хімічний) підрозділ. Як і багато військовослужбовців з підтримки та медичних сил української армії, підполковник описав ситуацію, яка з кожним місяцем погіршується. "З жовтня 2023 відбувся чіткий підйом використання газу. Почалося з гранат, скинутих БПЛА, а тепер і з артилерією. Раніше це використвувалося ворогом лише проти закритих обороних рубежів, таких як позиція в траншеї або проти броньованого транспортного засобу, а тепер це використовується на відкритих ділянках, зі спеціальними снарядами, які вибухають у повітрі, над військами, і вивільняють газ".

Дмитро Клименко, командир батальйону підтримки «Скеля», Першої окремої бригади спеціального призначення ім. Івана Богуна, в Житомирській області, Україна, 18 січня 2024 р.


Підполковник Клименко

Підполковник Клименко стверджує, що йому довелося врятувати "багато поранених" і мати лише "одного загиблого" внаслідок газової атаки. "Загинувший чоловік був хлопцем, який вже був поранений шрапнеллю, але оскільки ми не змогли його евакуювати протягом декількох годин, він був задушений газом в траншеї".

Мета використання газу двостороння: з одного боку, змусити бійців вийти з укріпленої позиції, а потім знищити їх артилерією або дронами; з іншого, вивести з дії якомога більше людей – кожен поранений чоловік повинен бути евакуйований чотирма товаришами, якщо він більше не може ходити сам, що полегшує завоювання позиції.


Аналітичний центр Командування сил підтримки армії України погодився розкрити певну інформацію. З моменту російського вторгнення 24 лютого 2022 року було зафіксовано "626 газових нападів" і розслідується "багато інших", за словами капітана Дмитра Сергієнка, помічника командира. З використаних хімічних речовин він підтвердив лише використання сльозогінного газу, стверджуючи, що інші випадки хімічних атак все ще аналізуються.


CГ (сльозогінний газ) заборонено на полі бою. СГ є сльозогінним газом, найчастіше використовуваним правоохоронними органами по всьому світу, але крім того, що він використовується більш концентрованим і шкідливим чином російськими військами, він заборонений на полі бою. Закони війни забороняють речовини, які використовуються для спричинення інвалідства та вбивства бойовиків. Капітан описує його як "роздратуючий і знешкоджуючий газ", що викликає "шокування, блювоту, подразнення шкіри і очей, а при високій концентрації - опіки".


Зображення російської гранати РГ-ВО з Авдіївського напрямку, що містить сльозогінний газ СС, за даними української армії. Фотографія була розміщена в дискусійній групі в соціальній мережі, що складається, серед іншого, з лідерів секції КБРН, на якій розміщуються зображення, зроблені солдатами на полі. Збройні Сили України.


Від Конвенції про закони і звичаї сухопутної війни (Гаага, 1900 р.) до Паризької конвенції з хімічної зброї (Париж, 1997 р.), до Женевських конвенцій про міжнародне гуманітарне право (1949 і 1977 р.), міжнародне співтовариство регулює і кодифікує використання цього типу зброї і боєприпасів, а в більшості випадків забороняє їх. Росія, крім того, що є підписантом Женевських конвенцій, з 2017 року повністю "дотримується" міжнародного права щодо хімічної зброї.


Капітан Сергієнко стверджує, що використання газу російською армією стало "загальною тактикою" за останні місяці. Він вважає, що цей газ, який спочатку був доступний поліцейським силам, "раніше використовувався лише підрозділами МВС і ФСБ, тоді як тепер його використовують всі армійські одиниці".

"Росіяни навіть поширюють підручники користувача в соціальних мережах", - сказав він. І додали, що гази зараз використовуються "тільки на передній лінії", а не артилерією, націленою на задні міста і села.Блювота і біль у грудях

У прокуратурі в Києві начальник розслідувань Юрій Белусов розповів, що з 626 нападів, перерахованих армією, «64 випадки використання газу були підтверджені» його службами, «майже завжди сльозогінний газ» використовуються гранатами К-51. Білусов підтвердив "одну смерть в березні 2023 року в Донецькій області від невідомого газу".

Начальник розслідувань не може дати жодних подробиць, але медичні сили з механізованої бригади, присутні в цьому районі на той час, згадали епізод. "Наш підрозділ був атакований в позиції безпілотником, який скинув невідомий тип гранати. Ми вибігли назовні. Двоє хлопців залишилися за нами дві-три хвилини, час, який знадобився, щоб забрати сумки, і були отруєні. Один отримав серйозні поранення, а другий помер. Померлий чоловік мав рожеву шкіру і не показав ознак серцевого нападу. Ми відвезли його в Дніпровський морг, а експерти КБРН прийшли його оглянути, але від розслідування я ніколи не чув відгуків".


Фото, опубліковане Міністерством оборони України, на якому показано коробку з російськими гранатами К-51, що містять газ сльозогінний газ. Збройні Сили України.

У першій бригаді спецпідрозділів, що перебуває в даний час у рідному районі Житомира, керівник медичного підрозділу, лейтенант Дмитро Мігулев, підтвердив, що в листопаді та грудні 2023 року він отримав від фронту «Бахмут» в стабілізаційному пункті «Часів Яр» різноманітних потерпілих від газу. Він описав "роздратування очей і носа, блювоту, біль у грудях і дуже тривожний артеріальний тиск".


Поранений газом солдат Зорян з його воєнного імені "Дєд" (Дідусь), 49 років, описав напад у грудні 2023 року біля Часів Яру. "Російський безпілотний літак спочатку скинув одну гранату, щоб зробити отвір у укріпленому притулку, а через кілька хвилин - другу з газом. У мене не було часу на маску. Газ був видимий, білий, а запах нагадував мені часник. Було важко дихати, з печінням в легенях, і я блював. У мене були сльози в очах і я майже нічого не бачив".

Зорян, український солдат батальйону підтримки Скеля, в Житомирській області, 12 січня 2024 року. На початку грудня 2023 року він зазнав газового нападу у своєму притулку на фронтовій лінії Часів-Яр.

Після його евакуації в хаотичних умовах, коли російські безпілотники продовжували атакувати його підрозділ і кілька солдатів загинули, Зорян провів два тижні в лікарні, де для аналізу взяли кров і сечу. Відчуття печіння знизилося протягом декількох днів, але через місяць він все ще приймає ліки і "не бачить так добре, як раніше".


"Спалені очі"


Кількість свідчень про використання газу по фронтовій лінії зростає. На Авдіївському фронті, на сході країни, військовий лікар стверджував, що його батальйон піддається ударам "три рази на місяць з листопада 2023". На Запорізькому фронті на півдні військова перша помічниця розповіла, що її підрозділ стикався з «газовими атаками майже кожен день у листопаді і грудні», з численними пораненнями, включаючи «одного солдата, який назавжди втратив зір, його очі були спалені». Потім, напади продовжували зростати в останні тижні в інших місцях на фронті, в січні в її районі зменшилися напади на газ, "ймовірно, тому що російські підрозділи тут вже відправили все, що у них було в розпорядженні", - сказала вона.


Регулярно згадується як в російських, так і в українських соціальних мережах, використання газу російською армією майже не засуджується київським урядом, і дивно, що в українських ЗМІ не публікується. Таке мовчання щодо дій, які так само засуджуються, як і інші порушення Женевських конвенцій, такі як злочини проти мирних жителів або військовополонених, дратує військовослужбовців бойових підрозділів.


"Я не розумію, чому наш уряд і генеральний штаб" більше не говорять про використання газу", - сказав керівник військового підрозділу першої допомоги на південному фронті за умови анонімності. "Я думаю, це просто тому, що вони хочуть тільки передавати позитивні новини з фронту, ніби все було добре". Стверджуючи, що він «ненавидить спосіб спілкування з українським урядом», він бачить «тотальну розбіжність» між київським «фестивалем добрих новин» і «проходом бійців щодня».


Офіцер з бойової частини на східному фронті вважає, що "немає стратегічних причин для замовчування навколишнього газу, використання якого навіть не є таємницею", оскільки це регулярно згадується, у двох рядках, в офіційних армійських комюнікерах. "Я уявляю собі сили, які хочуть підтримувати високий моральний рівень, особливо після року дикульту на фронтах і під час періоду мобілізації". Бо, як вважає офіцер аналітичного центру НРБК капітан Сергієнко, "ціль газу - терор".Томас Д’Істрія (Київ, кореспондент), Ремі Оурдан (спеціальний кореспондент) та Лоран Ван дер Стокт (спеціальний кореспондент).

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page